Když se sází královny – růže a zase růže

Nejpůvabnější květiny, které lze spatřit na našich zahradách jsou bezesporu růže. Málokteré květiny jsou tak mnohotvárné a nádherné, šíří kolem sebe omamnou vůni a září do okolí tolika rozličnými barvami. Nelze se tedy divit, že jim někteří z jejich milovníků vyhrazují celé záhony ba dokonce celé zahrady. Ti, kteří však na to nemají dostatek prostoru, nemusejí zoufat, neboť krása královny květin – růže, vynikne, i když je budeme pěstovat společně s ostatními květinami.

Když se sází královny – růže a zase růže
Když se sází královny – růže a zase růže (Zdroj: shutterstock.com)

V průběhu tisícileté historie růží vznikaly jejich nejrůznější formy, čajové, které se honosí jediným květem na stonku, floribundy – mnohokvěté růže, růže popínavé, remontantní, které kvetou několikrát za sezónu a rovněž miniaturní, růže skalkové či půdopokryvné. Podle typu růstu je dělíme na keřové, stromkovépopínavé.

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu růží na zahradu je říjen až listopad. Na podzim vysazené růže lépe rostou a jsou celkově odolnější. Výběr míst by měl být poměrně pečlivý. Růže jsou dlouhověké rostliny a při správném způsobu pěstování vydrží na jednom místě i desítky let. Při výsadbě tedy věnujte náležitou pozornost výběru druhu, vhodnému stanovišti i správné výsadbě.  Půdní podmínky právě ve vaší zahradě totiž nemusí vyhovovat všem druhům růží.

V případě, že plánujete do budoucna pokrýt růžemi méně vzhlednou zeď anebo pergolu, případně z růží vytvořit kvetoucí předěl v zahradě, bude nejvhodnější pořídit si některé z odolných druhů popínavých růží. Za všechny jmenujme alespoň:  Altissimo- hojně kvetoucí odrůda s rudým květem, New Dawn- proti nemocem velmi odolná odrůda, Seagull – bíle kvetoucí odrůda vhodní pro loubí a pergoly. Anebo máte na zahradě starý odumírající ovocný strom, který už neplodí a nemáte sílu se ho zbavit a dřít se s jeho vykučováním (dobývání pařezů ze země)?  Vysaďte k němu popínavé růže, za pár let budete mít dokonalou, efektně vypadají růžovou zahradní dekoraci.

Na obrubnících, velkých záhonech nebo jako solitéry se zcela jistě uplatní keřové růže. Sazenice keřových růží by měly mít minimálně tři silné a dobře vyvinuté výhony. Přesto, že se obvykle spíše prodávají kontejnerované než prostokořenné, bude lepší postavit je na několik hodin před výsadbou do kbelíku s vodou. Mezitím si můžete připravit půdu na slunném místě, dobře ji propracovat, vyhnojit, ale předtím ještě důkladně zbavit veškerých plevelných rostlin.

Průměrná vzdálenost, kterou je třeba při výsadbě dodržovat mezi keřovými růžemi je 50 cm, zatímco mezi stromkovými růžemi je to až 1 metr. Pnoucí a vzrůstné sadové růže by měly mít mezi sebou rozestup až 2 metry. Pak je třeba vyhloubit dostatečně velkou jámu a na její dno nasypat vyzrálý kompost, kořeny sazenice na něj pěkně rozložit a následně zasypat zeminou tak, že kořenový krček bude asi 2 až 3 cm pod povrchem půdy. Potom růži důkladně zalijte.

V našem zeměpisném pásmu je potřeba počítat s tím, že růže s výjimkou odolných sadových a pnoucích růží budou přes zimu potřebovat chránit před silnými mrazy. Kořenový krček tedy přihrňte na zimu zeminou a pak volně překryjte chvojím. Zimní přikrývku pak můžete odstranit v průběhu dubna, nejlépe za podmračného počasí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rosegardeninfo.com, eyelearner.com, preciado-corazon.blogspot.com, gardenplansireland.com, ask.com, confessionsofaplantgeek.com, homelife.com.au, mooseyscountrygarden.com, fin6.com, zomikomerc.com, wherewhywhen.com, tcpermaculture.blogspot.com, hollandpark.com, giglig.com, stagetecture.com, pbs.org

Publikováno: 29.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.